Famed Łódź S.A.

Historia firmy Famed z Łodzi sięga czasów przed II wojną światową, kiedy jeszcze pod nazwą Elektrosan produkowała aparaturę medyczną m.in. dla Szpitala Wojskowego w Łodzi. Nazwa firmy została od tamtej pory zmieniona, lecz obszar działalności pozostał ten sam.

Przedsiębiorstwo Państwowe Fabryka Aparatury Elektromedycznej FAMED-1 było następcą prawnym również Państwowych Łódzkich Zakładów Wytwórczych Aparatury Elektrycznej, założonych zarządzeniem Ministra Przemysłu Ciężkiego w dniu 31 grudnia 1949 roku, później kilkakrotnie przekształcane. Pierwotnie siedziba fabryki znajdowała się w przydzielonych budynkach fabryczno-biurowych w centrum Łodzi, przy placu Komuny Paryskiej 6. W 1968 roku nastąpiło przeniesienie przedsiębiorstwa do nowo wybudowanej siedziby przy ulicy Szparagowej 2. Spółka Fabryka Aparatury Elektromedycznej FAMED Łódź S.A. powstała w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego FAE FAMED-1, dokonanej przez Ministra Skarbu Państwa w dniu 23 kwietnia 1998 roku. Natomiast w 2010 roku firma została sprywatyzowana i dołączona do Grupy Kapitałowej ORGANIKA. W procesie restrukturyzacji, siedzibę spółki w 2011 roku przeniesiono na ulicę Ciasną 21a.

 

1939
Powstanie firmy
1950
Masowa produkcja lamp medycznych
1970
Produkcja lamp z żarówkami bagnetowymi B900 i B400
1980
Produkcja lamp z żarówkami halogenowymi SURGILUX
1990
Wprowadzenie zabiegowych lamp halogenowych MEDILUX
2010
Wprowadzenie operacyjnych lamp ledowych LEDILUX
2014
Wprowadzenie rodziny lamp ledowych SOLIS
2015
Wprowadzenie lamp ledowych IGNIS
2018
Wprowadzenie lamp operacyjnych HELIOS
2020
Budowa nowej siedziby

 

Obecnie Famed Łódź jest cenionym w kraju producentem medycznych systemów oświetleniowych. W swoim asortymencie firma posiada lampy operacyjne i zabiegowe, jak również przeznaczone do stosowania w gabinetach lekarskich lampy diagnostyczne i urządzenia do sterylizacji powietrza  z pomocą promieniowania UV. Produkowane przez Famed lampy wykorzystują jako źródło światła coraz mniej popularne, tradycyjne żarówki halogenowe, jak również zyskujące na popularności diody LED, gwarantujące większą żywotność urządzenia, wysokie natężenie światła i oszczędność energii elektrycznej. Dodatkowo wykonane w technologii LED lampy operacyjne posiadają możliwość załączenia jedynie diod koloru zielonego, co pozwala na przeprowadzanie procedur endoskopowych (maksimum absorpcji hemoglobiny przypada na długość fali odpowiadającej barwie zielonej, dzięki czemu przy zielonym oświetleniu nie powstają refleksy, które utrudniałyby interpretację obrazu endoskopowego). Jesteśmy uznanym w Polsce i na świecie producentem wysokiej jakości sprzętu medycznego. Wieloletnie funkcjonowanie naszej firmy w branży medycznej, zebrane doświadczenia w połączeniu z zastosowaniem nowoczesnych technologii są gwarancją wysokiej jakości naszych wyrobów. Chętnie dostosowujemy się do indywidualnych potrzeb każdego klienta w zakresie oferowanego sprzętu, co sprawia, że nasze produkty są dopasowane do oczekiwań naszych klientów. Zapewniamy wysoką jakość oferowanych produktów, profesjonalną obsługę oraz fachowe doradztwo – według systemu zapewnienia jakości ISO 9001:2008 oraz ISO 13485:2012.

NOWE TECHNOLOGIE W DOBRYM ŚWIETLE to nasza misja, którą realizujemy, aby w pełni spełniać Państwa oczekiwania.

Nasze certyfikaty

Famed - certyfikat TUV Nord Famed - certyfikat SGS

Gdzie jesteśmy?

draft - gdzie jesteśmy?